Prostat İltihapları

 

Prostat iltihapları akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır 1- Akut Prostat İltihabı

1- Akut Prostatit İltihabı (Akut Prostatit) :

Prostata kan yolu veya direkt olarak gelir.  Sıklıkla dış idrar kanalı vasıtası ile gelen mikroplar prostatta iltihaba neden olurlar.

Belirtiler;

 İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma şikayetleri olur. İdrar rengi bulanıklaşabilir.  Prostat şiş ve gergin olduğundan idrar yapmada güçlük ortaya çıkar hatta ilerlemiş hastalıkta hasta hiç idrarını yapamayabilir. Torbaların alt kısmında, anüs bölgesinde ve alt sırt bölgelerinde ağrı olabilir. Yüksek ateşle beraber titreme,  bulantı ve kusmalar görülebilir. Eklem ve kas ağrıları tabloya eşlik edebilir.   İdrar dış deliğinden çok defa akıntı olmaz. Daha sonra tedavi edilmezse şikayetler hafifler veya apseye dönüşür. Böylece kronikleşir.

Teşhis;

 Akıntı varsa bu akıntının mikroskobik muayenesi yapılır. İdrar ve kan tahlilleri yapılır.  Makattan  parmak ile yapılan prostat  muayenesinde prostat sis, sıcak olarak parmağa gelir ve çok hassastır.

Tedavi ;

Hastanın genel durumu kötü ise ve ateş mevcutsa hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidir.Yatak istirahati mutlaka önerilir. Ağızdan tedavi alamayacak düzeyde bulantı ve/veya kusması olan hastalara damar yolundan sıvı ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar ek olarak verilir. Tedavi edilmeyen olgularda prostat apsesi ve kronik prostatit tablosuna ilerleme olabilir. 

2- Kronik Prostat iltihabı (Kronik Prostatit):

Orta yaşlılarda ve genç olgunlarda görülür. Akut prostat iltihabından sonra veya daha önce hiç belirti vermemiş prostat iltihabından sonra gelişebilir.

Belirtiler ;

İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, gece idrara çıkma ve bazen  idrarda kanama şikayetleri olabilir. Bazı hastalarda idrar yolundan akıntı   görülebilir. Sabahları ilk idrardan önce  fazladır. Rengi beyaz saydamdır.  Yapışkan bir sıvıdır. Perine (anüs ile testisler arasındaki bölge) bölgesinde ve alt bel bölgesinde dolgunluk, huzursuzluk ve ağrı hissi olabilir.  İdrardan kan gelmesi (hematüri), meninin kanlı gelmesi (hematospermi) nadir de olsa görülebilir. Hastanın cinsel bölgesindeki huzursuzluk nedeniyle cinsel istek azalabilir ve sertleşme problemleri olabilir. Prematür ejakulasyon (erken boşalma) görülebilir.

Teşhis;

Akıntının mikroskobik muayenesinde mikroplar ve iltihap hücreleri görülebilir. Kan idrar tahlilleri yapılır.  Ultrasonografi yapılır.

Tedavi ;

Hastalık kronik bir iltihabi durum olduğundan antibiyotik tedavisine itina ve sabırla devam edilmelidir. Prostattaki konjesyona bağlı idrar yapma şikayetleri için prostat ilaçları kullanılabilir. Şikayetlerin genelde mevsim geçişlerinde arttığı düşünülerek genital bölgenin sıcak tutulması önemlidir. Doktor tarafından haftada 2 defa uygulanacak prostat mesajı ile prostat içerisindeki salgı ve iltihap dışarı atılacağı için hasta rahatlar


Prostatturkiye.com sitesinde yer alan bilgi ve belgeler bilgilendirme amacı taşımakta olup doktor teşhisi yerine geçmez.
 
Sayfayı Yazdır
PROSTAT Kategorisindeki Diğer Haberler:
Kalsiyum Seviyesi ve Prostat
Erkeklere Prostat Testi
Prostat Kanseri ve Belirtileri
Kanserden Koruyucu Besinler
Prostat Kanseri Saptama Yöntemleri
İlerlemiş Prostat Kanseri Tedavisi
Erken Evredeki Prostat Tedavisi
PSA Nedir
Prostat İçin Önlemler
BPH- Benign Prostat Hiperplazisi
Prostat Büyümesi
Prostat Kanseri Tedavi Süreci
Prostat Kanserinin Evreleri
Prostat Kanseri Belirtileri
Prostat Apsesi


PROSTAT 1 KUTU
ALIM SEÇENEĞİ

 

Fiyatı : 104.90 TL

P-2000 Prostat ilacı Kullanarak Ürünümüzün Bariz Etkisini Yaşayabilirsiniz.


PROSTAT 2 KUTU
ALIM SEÇENEĞİ

 

Fiyatı : 199 TL

P-2000 Prostat ilacı Kullanarak Ürünümüzün Bariz Etkisini Yaşayabilirsiniz.


PROSTAT 3 KUTU
ALIM SEÇENEĞİ

 

Fiyatı : 274 TL

P-2000 Prostat ilacı Kullanarak Ürünümüzün Bariz Etkisini Yaşayabilirsiniz.